problemy o których warto pomyśleć jesienią jesień 2018

Problemy o których warto pomyśleć jesienią

Ten post nie ma na celu zdołować Cię a jedynie ukazać problemy, których ludzie często nie dostrzegają, a które można ograniczać poprzez proste wybory i edukację innych O tych być może wiedziałaś, warto je przypomnieć.

Zwierzęta szukające swojego ciepłego domku i pożywienia

Mam tu na myśli koty, psy a nawet ptaki. Bezdomne zwierzęta to wciąż ogromny problem. Jest coraz zimniej. Ktokolwiek raz doświadczył głodu, ten wie jak straszne to uczucie. W tym czasie nie zapominajmy o naszych braciach mniejszych grasujących w okolicy. Zwierzęta tak jak ludzie odczuwają zimno, głód, pragnienie. Co można zrobić?

 • W przypadku psów i kotów najskuteczniejsza jest sterylizacja ograniczająca rozmnażanie zwierząt.

 • Uświadamiaj o problemie młodszych.

 • Masz psa, który mieszka w budzie? Pomyśl chociaż o ociepleniu tej budy zanim nadejdą mrozy. Chyba nikomu nie jest miło siedzieć na dworku i marznąć.

 • Zbudowanie karmnika to prosta sprawa. Jeśli zdecydujesz się na dokarmianie ptaków, rób to regularnie.

 • Zwierzę jako prezent bożonarodzeniowy to fatalny pomysł. Decyzja o kupieniu czy adopcji zwierzaka powinna być dokładnie przemyślana pod każdym kątem. Sama chęć posiadania to zbyt mało.

 • Widzisz porzucone, przymarzające do ziemi zwierzę? Zareaguj!

Cmentarz czy już śmietnik?

Czasami nie wiem co powiedzieć. Przychodzę sprzątać grób i co roku nachodzi mnie ta sama refleksja. Dlaczego tego jest aż tak dużo?? Mowa oczywiście o sztucznych wieńcach i masie niezniszczonych zniczy, które muszę wyrzucić ponieważ, nie mieszczą się już na przydzielonym na grób terenie – naprawdę, tak to niestety wygląda. Myślę. Szukam odpowiedzi. Po chwili nachodzi mnie stwierdzenie – chyba chodzi o pamięć… Po chwili nachodzi mnie drugie stwierdzenie – czy pamięć o bliskich jest uzależniona od wielkości sztucznej wiązanki i kolejnego szklanego słoika? Tym bardziej, że na grób obok (pozostał tylko krzyż) ktoś wyrzucił śmieci z innej mogiły bo do śmietnika było za daleko? Posiedziałam jeszcze trochę. Na trzecia refleksję długo nie musiałam czekać. Spojrzałam na śmietnik. No niby są jakieś pojemniki. Patrze, idzie kobitka. W ręku niesie wiązankę. Śmietnik zapełniony jedna czwarta. Idzie, idzie, hyc kwiatki na bok, na ściętą trawę. Siedzę, siedzę i patrzę nadal. Idzie druga babeczka. Ta już niosła nieco więcej (dwie wiązanki i reklamówkę zniczy). Popatrzyła, doszła bliżej, hyc wszystko na uschnięte chryzantemy. Śmietniki jak stały tak stoją. Czwarta refleksja przyszła dwa dni później – płonął śmietnik na cmentarzu, płonęło wszystko, uschłe chryzantemy, sztuczne kwiatki, plastikowe wkłady do zniczy…

Swetry tworzone w okrutny sposób – Angora

Ciężko w to uwierzyć ale niektóre elementy odzieży jesiennej są stworzone w sposób daleki od poszanowania zwierząt. Mowa tu o angorze – tkaninie pozyskiwanej z wełny królików angorskich. Pewnie myślisz, że króliki tej rasy są golone i na tym polega proces, niestety nie. Wełna jest wydzierana ze skrępowanych zwierząt żywcem. Filmy to dokumentujące są tak drastyczne, że nie ośmielę się zamieścić linku do choćby jednego z nich. Mimo, iż wiele marek odzieżowych odcięło się od tworzenia ubrać z tego surowca, produkty takie są nadal sprzedawane i… kupowane. Co możesz zrobić dobrego:

 • Nie bój się czytać metek na odzieży.

 • Poczytaj o zaletach i wadach tkanin oraz z czego i w jaki sposób są pozyskiwane.

 • Wybieraj świadomie i świadomością zarażaj innych, choćby własne dzieci 🙂

Twoje płuca

Temat raczej negatywnie przedstawiany przez media. Zwykle to czego nie widać nie wywiera na nas większego poruszenia. W tym przypadku jednak chyba powinno. Niestety świat nauki jest zgodny co do wpływu powietrza, którym oddychamy na nasze zdrowie. Sezon grzewczy rozpoczęty. Nie zrozum mnie źle, nie chodzi o to żebyś przestała palić w piecu i siedziała w mieszkaniu w kurtce. Lepiej zainteresować się jak sprawić by oddychać mniej zanieczyszczonym powietrzem i nie przeżywać dramatów rodzin, w których ktoś z rodziny zachorował na choroby układu oddechowego i układu krążenia, a ktoś inny na te choroby zmarł. Co możesz dla siebie zrobić:

 • Nie bój się badać. W pewnym badaniu zapytano ludzi co zrobiliby w swoim życiu inaczej gdyby mogli cofnąć czas i czego żałują. Oprócz kształcenia się, wiele osób wskazało właśnie na profilaktyczne badania.

 • Wietrz pomieszczenia gdy poziom zanieczyszczeń na zewnątrz jest niski.

 • Zerkaj co jakiś czas na stężenie smogu w twojej okolicy (możesz to zrobić przy pomocy internetu, aplikacji w telefonie) i unikaj wychodzenia z domu gdy stężenie jest duże.

 • Gdy widzisz, że ktoś spala odpady nie bój się zareagować, nawet prawo zabrania takiego bezmyślnego procederu. Po prostu zgłoś to służbą.

 • Jeśli posiadasz piec, pomyśl co w nim spalasz i poczytaj trochę o alternatywnych rozwiązaniach.

 • Ciekawym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza. Dla kogo będzie przydatny? Więcej informacji na temat tego urządzenia znajdziesz w tym filmiku:

 

 

Czasami małe kroki prowadzą do wielkich rzeczy.

Jakie są Wasze przemyślenia na ten temat?
Jakie problemy Wy dostrzegacie?

 

Jeśli masz ochotę udostępnij post osobom, które według Ciebie powinny to przeczytać.

Zdjęcie Nong Vang na Unsplash

Dodaj komentarz